Aktualności

Debata społeczna w Lubartowie

,, Seniorze, nie daj się oszukać”- pod takim hasłem w siedzibie Lubartowskiego Ośrodka Kultury w Lubartowie odbyła się debata społeczna zorganizowana przez policjantów z lubartowskiej komendy. Celem spotkania było przedstawienie seniorom informacji na temat aktualnie pojawiających się nowych metod oszustw a także wypracowanie rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa. Podczas debaty uczestnicy podzielili się spostrzeżeniami i swoimi poglądami na temat bezpieczeństwa w okolicach swojego zamieszkania.

Wczoraj o godzinie 10:00 w Lubartowie odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa seniorów pod nazwą ,,Seniorze, nie daj się oszukać”. Dzięki uprzejmości pani Dyrektor i pracowników Lubartowskiego Ośrodka Kultury, w tym Pani Anny Borzęckiej spotkanie zorganizowane zostało już kolejny raz w murach ośrodka. Z zaproszonych gości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Miasta Lubartów Pan Krzysztof Paśnik, Zastępca Wójta gm. Lubartów Pan Dariusz Trąbka, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubartowie Pan Grzegorz Winnicki, Pan Jacek Bednarski i pani Ewa Dziadko- pedagodzy z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie wraz z młodzieżą a także przedstawiciel lubartowskiego oddziału banku  PKO SA Pani Aneta Krzeszewska oraz zaproszeni seniorzy z terenu miasta Lubartów i okolic.

Z ramienia komendy w debacie uczestniczyli: Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Lubartowie podinspektor  Radosław Dawidek, I Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji aspirant sztabowy Mariusz Barszczewski, II Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podkomisarz. Mateusz Zaleski, dzielnicowi z rejonu miasta Lubartów, policjant wydziału kryminalnego młodszy aspirant Grzegorz Czerwiński oraz prowadząca spotkanie sierżant sztabowy Jagoda Stanicka.

Po otwarciu i przywitaniu gości przez prowadzącą debatę policjantkę nastąpiło wprowadzenie do tematyki oszustw. Na przykładach omówione zostały często występujące w ostatnim czasie oszustwa  na tzw. wnuczka, policjanta i prokuratora. We wszystkich tych historiach legend jest wiele, założenie jedno- kradzież środków. Prowadząca zwróciła uwagę na celowość organizowania wspólnych spotkań, pozwalających na bezpośredni kontakt ze społecznością lokalną. Podczas debaty wspomniane zostały także inne formy oszustw takich jak: oszukańcze linki i smsy, pokazy sprzedażowe a także popularni ,,domokrążcy”. Dodatkowe informacje przekazane zostały przez przedstawiciela banku PKO SA Oddział w Lubartowie.

Uczestnicy przez blisko 1,5 godziny dyskutowali o metodach działania oszustów oraz o sposobach zabezpieczenia się przed tego rodzaju  przestępstwem.  Omówiono funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i przedstawiono jak szybko i w prosty sposób można nanieść na mapie miejsce w którym występują potencjalne zagrożenia. Policjanci wspomnieli również o aplikacji Moja Komenda i programie Dzielnicowy Bliżej Nas.

W efekcie spotkania przypomniane zostały podstawowe cele, które prowadzić mają do jeszcze efektywniejszej współpracy w zakresie przeciwdziałania oszustwom. W jego trakcie uczestnicy byli aktywni, chętnie zadawali pytania. Tuż po debacie zaplanowano kolejne spotkania z lokalną społecznością mające na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie gminy.

Kontakty z lokalną społecznością są dla funkcjonariuszy okazją do przekazania wiedzy o tym, jak unikać zagrożeń ale jednocześnie stanowią źródło wiedzy na temat potrzeb oraz poczucia bezpieczeństwa w powiecie.

sierżant sztabowy Jagoda Stanicka

 

Powrót na górę strony