Uwaga na fajerwerki - Aktualności - KPP Lubartów

Aktualności

Uwaga na fajerwerki

Data publikacji 28.12.2017

Policjanci przypominają, że fajerwerki można odpalać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Za używanie środków pirotechnicznych w inne dni może grozić nawet 500 złotowy mandat karny. Wyższa kara - bo do 2 lat więzienia - grozi za sprzedawanie petard osobom niepełnoletnim. Mundurowi ponadto apelują o rozsądek i ostrożność. Nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami jest przyczyną wielu groźnych wypadków.

Już za kilka dni Sylwester. Wielu z nas będzie chciało hucznie przywitać Nowy Rok. Policjanci wzorem lat ubiegłych przypominają, że fajerwerki można odpalać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Za używanie środków pirotechnicznych w inne dni może grozić nawet 500 złotowy mandat karny. Wyższa kara - bo do 2 lat więzienia – grozi za sprzedawanie petard osobom niepełnoletnim. Dlatego też, mundurowi przeprowadzają działania kontrolne ukierunkowane na przestrzeganie przepisów przez sprzedawców, zwłaszcza pod kątem sprzedaży fajerwerków dzieciom.

Policjanci przypominają, że nieumiejętne obchodzenie się z petardami jest przyczyną wielu groźnych wypadków. Aby tego uniknąć należy stosować się do zasad bezpieczeństwa:

  • przed zakupem fajerwerków należy zwracać uwagę m.in. na to czy opakowanie nie ma żadnych wad, wybrzuszeń, czy elementy są ze sobą dobrze połączone,
  • stosujmy się do instrukcji, zaleceń producenta,
  • pamiętajmy, aby wybierać  miejsca do odpalania, które nie będą stwarzały zagrożenia dla innych osób czy też budynków,
  • zachowujmy bezpieczną odległość, nie zbliżajmy się do petard, które od razu nie eksplodowały,
  • nie należy odpalać petard przez dzieci i osoby będące pod działaniem alkoholu,
  • gdy doszło do wypadku należy powiadomić służby ratownicze.

Witając hucznie Nowy Rok pomyślmy także o zwierzętach, zadbajmy o nie. Niestety zdarza się, że zwierzęta  spłoszone hałasem uciekają i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu, przerażone błąkają się albo wpadają pod koła samochodów. Od naszej odpowiedzialności może zależeć los czworonożnych przyjaciół.

E.S.